Аймгийн аварга малчид тодорлоо

ОРОН НУТАГТ | Увс
batkhuu@montsame.mn
2022-01-25 21:11:56

Увс /МОНЦАМЭ/.  Мал аж ахуйн салбарыг хөгжүүлэхэд үнэтэй хувь нэмэр оруулж, эрдэнэт мал сүргээ таван төрлөөр нь өсгөн үржүүлж, малынхаа үүлдэр угсааг сайжруулах, ашиг шимийг нь нэмэгдүүлэхэд онцгой анхаарч малч ухаан, хөдөлмөр зүтгэлээрээ бусдыгаа тэргүүлсэн аймгийн шилдэг малчин өрхүүдийг шалгарууллаа.

“Аймгийн аварга малчин”-аар нийтдээ 79 малчин өрх тодорлоо. Үүнд:

Баруунтуруун сум

Тогтохын Магалжав /Баян-Айраг баг/

Бямбаагийн Алтанхуяг /Баян-Айраг баг/

Бөхмөрөн сум

Сүрэнгийн Мишээл /Хар-Алтат баг/

Дүгэрийн Ганболд /Хар-Алтат баг/

Дүгэрийн Батдэлгэр /Гурванжигэртэй баг/

Давст сум

Батчулууны Цэрэнпил /Торхилог баг/

Сүрэнгийн Тэгшжаргал /Цөм сүргийн үржлийн нэгж/

Баттогтохын Өлзий /Хандгайт баг/

Завхан сум

Янживын Галбат /Хяргас нуур баг/

Адъяагийн Батзул /Айраг нуур баг/

Даваагийн Ядмаа /Хармагт баг/

Зүүнговь сум

Нямаагийн Эрдэнэбаяр /Баяннуур баг/

Гатавжавын Баярсайхан /Тохой баг/

Цэрэнгийн Баттөмөр /Суварга баг/

Ширнэнгийн Баттулга /Суварга баг/

Цээнээгийн Төрмөнх /Тохой баг/

Зүүнхангай сум

Баатарпүрэвийн Жаргалсайхан /Даланбулаг баг/

Очирын Бямбарагчаа /Баянгол баг/

Хавтгайн Батмөнх /Жаргалант баг/

Малчин сум

Батаагийн Даваа /Баянмандал баг/

Рэнцэнгийн Уранчимэг /Баянмандал баг/

Дүмбэний Эрдэнэ /Баянхайрхан баг/

Цэвээний Эрдэнэчулуун /Баян-Эрдэнэ баг/

Наранбулаг сум

Сосорын Нацагдорж /Хужирт баг/

Чулууны Дэлгэрсайхан /Хужирт баг/

Бадарчийн Туяа /Улаан-Үзүүр баг/

Хулзамбайн Даш /Алдар баг/

Батаагийн Жаргалтай /Улаан-Үзүүр баг/

Лувсаагийн Пүрэвсүрэн /Алдар баг/

Өлгий сум

Ганжуурын Одвог /Чаргат баг/

Хорхойн Балжинням /Өлгий нуур баг/

Мягмарын Жаргалтай /Хулст баг/

Өмнөговь сум

Жамсрангийн Баттулга / Улиаст баг/

Хөхөөгийн Нямаа /Баянгол баг/

Хүрэлбаатарын Бат-Очир /Орлого баг/

Цэвээний Галсансанжаа /Орлого баг/

Нямсүрэнгийн Нямсамбуу /Орлого баг/

Цэдэнбалын Магсаржав /Холбоо баг/

Өндөрхангай сум

Мондгорын Чулуунтогтох /Батсайхан баг/

Чулуунбаатарын Алтангэрэл /Жаргалант баг/

Равдандашийн Дарьбазар /Жаргалант баг/

Халзангийн Нямсүрэн /Цалуу баг/

Галбадрахын Өсөхбаяр /Цагааннуур баг/

Сагил сум

Буяннэмэхийн Даваахүү /Өндөрмод баг/

Баярсайханы Баттогтох /Боршоо баг/

Ажаагийн Соёл-Эрдэнэ /Баянзүрх баг/

Навааны Даваасүрэн /Боршоо баг/

Тариалан сум

Сампины Ганболд /Толь баг/

Дэлгэрийн Одонхүү /Мянган баг/

Нямаагийн Цоодолсүрэн /Мянган баг/

Түргэн сум

Жаргалын Буянтогтох /Рашаант баг/

Гүнзэний Баасажав /Цөм сүргийн үржлийн нэгж/

Түүвэний Даваасамбуу /Баянхайрхан баг/

Тэс сум

Шинэнгийн Гансүх /Нурагт баг/

Жангарайн Батболд /Ендэрт баг/

Дашзэгвийн Бэгзжав /Булгийн өндөр баг/

Маналжавын Лхамаа /Нуур эхэн баг/

Даваагийн Гонгоржав /Нуур баг/

Мишигдоржийн Батсуурь /Цагаантолгой баг/

Баярын Балдан /Нуур баг/

Улаангом сум

Эрдэнэ-Очирын Амарбаясгалан /8-р баг/

Даваагийн Баасанжав /2-р баг/

Даваагийн Бадарч /8-р баг/

Нүрзийн Жавзан /8-р баг/

Паламын Пүрэвдорж /1-р баг/

Ховд сум

Галсаны Дүгэржав /Ачит баг/

Хөхөөгийн Баяртсайхан /Шивэр баг/

Баатаржавын Батжаргал /Халиунбулаг баг/

Сааралын Давааням /Шивэр баг/

Хяргас сум

Түдэвийн Цогтбаатар /Бугат баг/

Цэндийн Насанжаргал /Хайрхан баг/

Цэдэвсүрэнгийн Мягмаржав /Хангай баг/

Сорогийн Дондивсүрэн /Бугат баг/

Оршихын Пүрэвцог /Бугат баг/

Нямсамбуугийн Баасанжав /Хайрхан баг/

Түгжээн Хоожин /Хайрхан баг/

Цагаанхайрхан сум

Оросоохүүгийн Ядамсүрэн /Хунт баг/

Ганжуурын Цогтсайхан /Даланхуруу баг/

Семеновын Отгонбаяр /Хулж баг/

Холбоотой мэдээ