“Алтан үсгийн баяр” үндэсний бичгийн цахим уншлага боллоо

Орон нутагт | Дархан-Уул
174@montsame.mn
2021-05-13 00:42:30

Дархан-Уул /МОНЦАМЭ/. Алтан үсгийн баяр” үндэсний бичгийн цахим уншлагыг ерөнхий боловсролын сургуулийн бага, дунд, ахлах ангийн сурагчдын дунд хоёр үе шаттай зохион байгууллаа.

Цахим уншлагын нэгдүгээр шат 4 дүгээр сарын 22-23-ны өдрүүдэд болж нийт 22 сургуулийн 7680 суралцагч оролцсон байна. Харин хоёрдугаар шатны шалгаруулалт 4 дүгээр сарын 29-30-ны өдөр болж ЕБ-ын 22 сургуулийн 150 суралцагч хамрагдлаа.

“Алтан үсгийн баяр” үндэсний бичгийн уралдааны энэ жилийн онцлог нь цар тахлаас үүдэлтэйгээр бүх оролцогч цахимаар оролцож уншлага хийсэн. Нөгөөтэйгүүр хоёрдугаар шатанд шалгарсан 150 сурагч уриалга гаргаж, цахим хуудас болон телевизээр олон нийтэд хүргэсэн гэж зохион байгуулагч БСУГ-ын Монгол хэл, уран зохиолын мэргэжилтэн Д.Оюунбилэг онцоллоо.

Үндэсний бичгийг түгээн дэлгэрүүлэх их үйлсэд хувь нэмрээ оруулж, эрүүл, чанартай хүнс үйлдвэрлэгч “Гурван сайхан үйлдвэр”-ийн захирал Б.Батмөнх, “Мөнх ундрам хүнс” ХХК-ийн захирал Д.Уранчимэг нар 1.000.000 төгрөгөөр ивээн тэтгэжээ.

Түүнчлэн ерөнхий ивээн тэтгэгчдийн шагналыг 48 сурагч, нэрэмжит шагналыг 42 сурагч тус тус хүртсэн аж.

Үндэсний бичиг соёл, өв уламжлалаа дээдлэн эрхэмлэгч, хүүхдийн хөгжлийг дэмжигч Монгол Улсын зөвлөх багш Н.Цэцгээ, "Од" цогцолбор сургуулийн багш Ц.Наранцэцэг, БНСУ-д сурч буй "Оюуны-Ирээдүй" цогцолборын багш П.Одмандах, “Эх булаг зуу” ХХК-ийн захирал Н.Жанчивсэнгээ нар өөрсдийн нэрэмжит шагналаа мөн шилдэг сурагчдад гардуулсан байна.

19 дэх жилдээ зохион байгуулсан "Алтан үсгийн баяр"-т багийн дүнгээр:

Нэгдүгээр байрт: Г.Нямзаяа ахлагчтай Од цогцолбор сургууль

Хоёрдугаар байрт: О.Долгормаа ахлагчтай Оюуны-Ирээдүй цогцолбор

Гуравдугаар байрт: Д.Дэлгэрмаа ахлагчтай Шинэ-Алхам сургууль

Гуравдугаар байрт: Б.Золжаргал ахлагчтай 9-р сургууль

Дөрөвдүгээр байрт:  Б.Саранчимэг ахлагчтай 2-р сургууль

Дөрөвдүгээр байрт:  Ц.Алтантуяа ахлагчтай 16-р сургууль

Тавдугаар байрт: Б.Булганчимэг ахлагчтай 18-р сургуулийн Заах аргын нэгдэл тус тус шалгарчээ.

 

Бага ангийн “ Тэргүүний уншигч”-д

1

Оюуны-Ирээдүй

Мягмаржав

Бат-Итгэл

4-10

I байр

2

Шинэ-Алхам

Пүрэвсүрэн

Сарангэрэл

II байр

3

Оюуны-Ирээдүй

Энхбаяр

Мишээл

2-6

II байр

4

9-р сургууль

Эрхэмбаяр

Мөнх-Эрдэнэ

III байр

5

Одцогцолбор

Зоригтбаатар

Хишиг-Эрдэнэ

5-7

III байр

6

Орхон ЕБС

Баасанбат

Эрхсаран

III байр

 

VI ангийн “ Тэргүүний уншигч” -д

1

Оюуны-Ирээдүй

Энхтөр

Эрхэмбаяр

6-9

I байр

2

18-р сургууль

Амартүвшин

Төгөлдөр

II байр

3

16-р сургууль

Ганбаатар

Буянхишиг

II байр

4

Одцогцолбор

Дагвадорж

Анарболд

III байр

5

Шинэ-Алхам

Мөнхбаяр

Гантөр

III байр

6

15-р сургууль

Баянмөнх

Шинэхүү

III байр

                       

VII  ангийн “ Тэргүүний уншигч”-д

1

22-р сургууль

Ганзориг

Тэлмэн

I байр

2

2-р сургууль

Гэрэлчулуун

Намуундарь

II байр

3

16-р сургууль

Бундхорол

Намуунзаяа

II байр

4

9-р сургууль

Ганболд

Амаржаргал

III байр

5

1-р сургууль

Мөнхжаргал

Өлзийжаргал

III байр

6

Одцогцолбор

Анхбаяр

Анхцэцэг

III байр

                       

VIII  ангийн “ Тэргүүний уншигч”-д

1

9-р сургууль

Цэцэгмаа

Золжаргал

I байр

2

Одцогцолбор

Мөнхбат

Хүслэн

II байр

3

Оюуны-Ирээдүй

Эрдэнэцагаан

Өгөдэй

8-11

II байр

4

2-р сургууль

Азайт

Айтолкын

III байр

5

4-р сургууль

Ганжууржав

Номин-Эрдэнэ

III байр

6

Дархан-Эмпати

Энхбат

Мишээл

III байр

 

IX  ангийн “ Тэргүүний уншигч”-д

1

Одцогцолбор

Соёл-Эрдэнэ

Номинчимэг

I байр

2

4-р сургууль

Батбаяр

Мөнхцацрал

II байр

3

Шинэ-Алхам

Гангантөгс

Галина

II байр

4

2-р сургууль

Мягмаржав

Мөнхчимэг

III байр

5

16-р сургууль

Чулуун

Амартүвшин

III байр

6

18-р сургууль

Баасандорж

Оюун-Эрдэнэ

III байр

 

X  ангийн “ Тэргүүний уншигч”-д

1

9-р сургууль

Өлзийбадрах

Бүжинлхам

10в

I байр

2

Шинэ-Алхам

Баттулга

Ундрах

10а

II байр

3

6-сургууль

Нансалжав

Ариунзаяа

10а

II байр

4

Цайхун

Жамсран

Орхонтуул

10а

III байр

5

Дархан-Эмпати

Батсайхан

Дэлгэрмаа

10а

III байр

6

Монгол-Оюу

Батбаяр

Даваадулам

10а

III байр

 

XI  ангийн “ Тэргүүний уншигч”-д

 

1

Одцогцолбор

Батдэлгэр

Лхамсүрэн

11б

I байр

2

2-р сургууль

Баттулга

Азжаргал

11а

II байр

3

Оюуны-Ирээдүй

Дашжаргал

Цэвэлмаа

11-5

II байр

4

ТИС

Бөхчулуун

Анужин

11а

III байр

5

ХААИС

Цагаанцоож

Мөнхдөл

11а

III байр

6

Шинэ-Алхам

Баярсайхан

Ариун-Эрдэнэ

11

III байр

 

 XII ангийн “ Тэргүүний уншигч”-д

1

Одцогцолбор

Хүрэлтогоо

Үлэмж

12Г

I байр

2

16-р сургууль

Гантөмөр

Эмүжин

12б

II байр

3

18-р сургууль

Мөнхжав

Оюунханд

12г

II байр

4

Оюуны-Ирээдүй

Одгэрэл

Сарангуа

12-5

III байр

5

2-р сургууль

Баатар

Гандолгор

12б

III байр

6

Дархан-Эмпати

Батзориг

Номин

12с

III байр

 

 Монгол Улсын зөвлөх багш Н.Цэцгээгийн нэрэмжит шагнал

 

1

2-р сургууль

Лхагвасүрэн

Оюушатар

2

Дархан-Эмпати

Бат-Амгалан

Анарбат

3

9-сургууль

Батбаяр

Намсрай

4

4-р сургууль

Наранбат

Амаржаргал

5

Цайхун

Эрдэнэбат

Билгүүн

6

22-р сургууль

Батбаяр

Шагж

 

 Оюуны-Ирээдүй цогцолборын багш П.Одмандахын нэрэмжит шагнал

1

4-р сургууль

Жаргалсайхан

Цацрал

2

Оюуны-Ирээдүй

Одсүрэн

Хулансүрэн

7-3

3

18-р сургууль

Галбадрах

Заяаням

4

Союз

Батсайхан

Дуламсүрэн

5

Шинэ-Алхам

Бат-Өрнөх

Саруултөгс

6

14-р сургууль

Мөнхбаяр

Энхжин

1

Оюуны-Ирээдүй

Ганзориг

Энхжин

9-7

2

1-р сургууль

Цэрэнтогтох

Тэгшжаргал

3

Монгол-Оюу

Соёлмаа

Энхжин

4

Дархан-Эмпати

Энхбаяр

Цолмон

5

19-р сургууль

Дарханбаатар

Ариун

9a

6

15-р сургууль

Баасанпүрэв

Энхзул

1

ТИС

Батсайхан

Нандин-Эрдэнэ

10в

2

Оюуны-Ирээдүй

Батхуяг

Нандин-Эрдэнэ

10-6

3

Одцогцолбор

Батбаяр

Тамир

10-3

4

15-р сургууль

Болорбат

Халиунаа

10а

5

4-р сургууль

Бадамцэцэг

Алтантуяа

10б

6

2-р сургууль

Ерхаут

Аружин

10б

Од цогцолборын багш Ц.Наранцэцэгийн нэрэмжит шагнал

1

1-р сургууль

Дарханбат

Буянхишиг

2

Шинэ-Алхам

Батбаяр

Хулан

3

19-р сургууль

Баттулга

Энхлэн

4

Цайхун

Гансүх

Мөнгөн-Эрдэнэ

5

24-р сургууль

Батсайхан

Ундармаа

6

12-р сургууль

Гантөмөр

Эрдэнэтунгалаг

“Эх булаг зуу” ХХК-ны нэрэмжит шагнал

1

16-р сургууль

Сүхтулга

Бүрэнжаргал

11б

2

19-р сургууль

Буянхишиг

Сарнай

11б

3

Монгол-Оюу

Сэлэнгэ

Мичидмарал

11а

4

9-р сургууль

Гансүх

Сүндэрмаа

11б

5

11-р сургууль

Очирсүрэн

Хулан

11а

6

18-р сургууль

Отгончимэг

Солонго

11б

 

1

14-р сургууль

Энхболд

Хишигжаргал

12а

2

ТИС

Цэрэнбат

Анунгоо

12а

3

Шинэ-Алхам

Цогбаатар

Хүслэн

12а

4

Цайхун

Хулан

Мишээл

12а

5

4-р сургууль

Дарханбаяр

Дарханцэцэг

12б

6

24-р сургууль

Сайнбилэг

Хонгорзул

12а

 

 

 

 

Холбоотой мэдээ