Үндэсний эрх чөлөөний өдөр "Чансаа өндөр 128 бөх"-ийн барилдаан болно
МОНГОЛЫН МЭДЭЭ | СПОРТУлаанбаатар /МОНЦАМЭ/. Үндэсний эрх чөлөө, тусгаар тогтнолоо сэргээн мандуулсаны 107 жилийн ойд зориулсан Ерөнхийлөгчийн цомын төлөөх Улс, аймгийн алдар цолтой чансаа өндөр 128 бөхийн барилдаан 2018 оны 12 дугаар сарын 29-ний 14 цагаас Буянт-Ухаа ордонд болно.
Барилдах бөхчүүдийг
12 дугаар сарын 27, 28-нд цахимаар бүртгэнэ. 2018 оны Цагаан сараас эхлэн Бүгд
найрамдах улсаа тунхагласны 94 жилийн ойн барилдааныг оролцуулан нийт 10
барилдааны үр дүнгээр чансааг тооцон гаргажээ. Энэхүү чансаанд эхний 65-д бичигдсэн бөхчүүдийг танилцуулж байна.
2 Чимэдрэгзэн
Санжаадамба у.ав 11025
3 Пүрэв Бүрэнтөгс у.ав 10140
4 Намсрайжав Батсуурь
у.ав 9735
5 Цэдэв Содномдорж у.а
9390
6 Энхтөгс Оюунболд у.а
8212
7 Оргих Хангай у.х 8165
8 Батнасан Гончигдамба
у.г 8000
9 Баатар Амарзаяа у.н
7830
10 Нэгдэл Жаргалбаяр у.з
7685
11 Дорж Анар у.н 7585
12 Батбаяр Даваа-Очир
у.н 7210
13 Рэнцэнбямба
Пүрэвдагва у.а 7149
14 Мягмар Бадарч у.х
6537
15 Төрмөнх Бэгзсүрэн у.х
4805
16 Хүрэл-Очир Гантулга у.х 4470
17 Дашдорж Цэрэнтогтох у.н 4442
18 Болдбаатар Батжаргал у.н 4288
19 Булган-Эрдэнэ
Түмэндэмбэрэл а.а 4267
20 Нацагсүрэн Золбоо у.х
4115
21 Сүхбаатар Мөнхбат
у.ав 3830
22 Чинчулуун Хөхчирэнгэр
у.н 3825
23 Шар Мөнгөнбаатар у.х
3805
24 Дашзэвэг Амаржаргал
у.н 3770
25 Дэлгэрсайхан
Амарсайхан у.н 3708
26 Шоовдор Дарханбат у.н
3495
27 Жаргалсайхан
Чулуунбат у.н 3402
28 Болд Эрдэнэхүү а.х.а 3315
29 Чотон Баянмөнх у.н
3250
30 Алтанбагана Цацабшир
у.х 3230
31 Ганпүрэв Ганбаатар а.а 3185
32 Бэрдмурат Серик у.н
3133
33 Эрдэнэбилэг
Энх-Амгалан а.з 3122
34 Цэрэнбат Сандагдорж
а.а 3060
35 Жанцан Бат-Эрдэнэ у.г
2940
36 Цэдэнбазар Одбаяр у.н
2895
37 Төрөө Баасанхүү у.х
2860
38 Батцэнгэл Чимэдвандан
у.н 2775
39 Даваасүрэн Аззаяа а.а
2685
40 Дамдин Тогтохжаргал
а.а 2680
41 Батзориг Батмөнх у.з 2595
42 Цогбадрах Бямба-Очир
у.н 2460
43 Дармаа Тамир у.н 2435
44 Найдан Түвшинбаяр у.з 2430
45 Бат-Өлзий
Бат-Эрдэнэ у.н 2405
46 Бадамсамбуу Ганхуяг у.н 2400
47 Чулуунбаатар
Батчулуун у.н 2377
48 Эрдэнэцогт
Ванданцэрэн у.н 2350
49 Дашзэвгэ Баасандорж у.з 2260
50 Нямаа Батзаяа у.х
2245
51 Хадбаатар
Мөнxбаатар у.а 2245
52 Лхагваа Лха-Очир у.н
2245
53 Балган Хишигбаатар у.н 2240
54 Балдиржамц Тайван а.а
2230
55 Жаргалсайхан
Алтаншагай а.а 2230
56 Шархүү Пүрэвгарьд а.а
2205
57 Алтангэрэл
Отгонбаатар а.а 2170
58 Ганболд Баасандорж
у.н 2160
59 Шоовдойхүү Шинэбаяр у.н 2140
60 Баярсайxан
Батжаргал у.н 2120
61 Батсугар
Зоригтбаатар а.а 2115
62 Лувсандорж
Цэрэнтогтох у.н 2045
63 Бэгз Мижидсүрэн а.х.а
2010
64 Батжаргал Хадбаатар
а.а 2010
65 Будаа Батсайхан а.х 1960